Main site
Polish
English
Articles, Issues
Newsletter
Calendar
Organizations
Pictures
Links
Contact
SELENE - outstanding Polish classical label
Bulletin of SAN JOSE Polish parish
Polish Churches in the San Francisco Bay Area
Stores where Polish Deli products are available
East Bay bulletins

Jak duża jest Polonia w San Francisco Bay Area?

Nad powyższym pytaniem warto się zastanowić nie tylko z ciekawości, ale także z punktu widzenia organizacji imprez polonijnych - ile mamy potencjalnych odbiorców. Według spisu ludności w 2000 roku w Kalifornii było 491325 osób, które oznaczyły "Polish" w rubryce etniczności formularza rozszerzonego.

Czy rzeczywista liczba jest większa? Nad tym można by dyskutować. Przyczynkiem do tej dyskusji jest fakt zmniejszenia się polskiej grupy etnicznej w liczbach statystycznych od czasu poprzedniego spisu ludności w 1990 roku. Liczba ta spadła o ponad 86000 osób. Wygląda to szalenie nieprawdopodobnie, zwłaszcza że liczba ludności Kalifornii nie zmniejszyła się o 18%! Zwiększyła się o 13,6% i wynosiła 33,871,648 osób.

Liczba ludności w Bay Area wynosi nieco ponad 7 mln osób, a więc jedną piątą liczby ludności Kalifornii. Przyjmując dla uproszczenia równomierny rozkład etnicznych Polaków w całej populacji Kalifornii (w rejonach rolniczych odsetek Polaków z pewnością jest mniejszy) wynika, że w Bay Area jest ok. 100 tysięcy osób przyznajacych się do polskości. Gdzie oni są? jak do nich dotrzeć?

Doskonałym przykładem prób dotarcia do znacznej części tej populacji była popularyzacja polskiego festiwalu w San Jose. W roku 2000 podjęto decyzję zakupu listy adresowej z renomowanego źródła zbierającego różne dane etniczne do wielomilionowej bazy danych. Przy pomocy odpowiedniego oprogramowania, które zostało dostosowane do potrzeb polskiej grupy etnicznej, wyłowionych zostało 12541 adresów na potrzeby wysyłki kolorowych kart pocztowych informujących o polskim festiwalu. Firma gromadząca dane szacuje, że w ten sposób organizatorzy festiwalu dotarli do ok. 45 tysięcy osób, ponieważ były to adresy rodzin, przeważnie z dziećmi. Jest to duży procent, zważywszy, że ograniczono się do sześciu południowych spośród dziewięciu powiatów San Francisco Bay Area. Wysyłka barwnych kart z polskimi akcentami powtarzana była do roku 2003. Wyniki były fenomenalne, w roku 2002 w ciągu 6 godzin trwania festiwalu, goście festiwalowi zostawili organizatorom bez mała 50 tysięcy dolarów w opłatach za kiermasze, gry, loterie, jedzenie i napoje. Wstęp nie kosztował nic, oglądanie występów polskich zespołów także nic. Szacuje się, że festiwal odwiedziło ponad 6 tysięcy osób.

W roku 2003 podobna karta pocztowa, rozmiaru 6 na 11 cali, była wysłana dla zareklamowania polskiego festiwalu w Golden Gate Park. Miejsce pękało w szwach. Ludzie piknikowali na okolicznych trawnikach. Woźny opiekujacy się toaletami klął, że takiego najazdu ludzi to jeszcze nie miał.

Może warto by wykorzystać powyższe i podobne doświadczenia w celu propagowania rozbudowy osrodka w Martinez. Polonia wschodniej zatoki jest bardzo liczna, potrzebuje wiekszego lokum. Dlaczego nie zaapelować o pomoc w rozbudowie do wszystkich potencjalnych zainteresowanych?

Dwie przytoczone powyżej imprezy potwierdzają, że w Bay Area jest dużo Amerykanów polskiego pochodzenia. Czy rzeczywiście jest ich sto tysięcy, nie wiadomo. Powyższa analiza jest logiczna i niezbicie dowodzi, że na pewno jest ich więcej niż liczba osób, które pokazują się w polskich kościołach na Boże Narodzenie i wielkanocną święconkę. Tych osób jest zaledwie kilka tysięcy. Cała reszta mieszka sobie w społeczności amerykańskiej wielokrotnie nie wiedząc o istnieniu Polish community. Większość niestety nie zna języka polskiego. Aby do nich dotrzeć z informacją, trzeba to zrobić po angielsku. Przykład festiwalu w San Jose pokazuje, że to się może opłacić.

P.S. Ciekawe zdjecie satelitarne Bay Area:

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/5/5c/BayareaUSGS.jpg

Edmund Lewandowski

design by Mariusz Wilkolaski
copyright 1995-2005, Edmund Lewandowski